Sofia- tipy, čo vidieť
V rámci pracovnej cesty som sa vybral do Sofie. V tomto meste sme boli s Ivkou už v roku 2009, keď sme si tu urobili zastávku cestou z Grécka. Viacero miest som si pamätal, na mnohých som mohol pozorovať zmenu po 14 rokoch. Niekde k lepšiemu, niekde aj k horšiemu.
Ako sa tam dostať:
Na výber je buď let z Bratislavy alebo Viedne. Z Bratislavy 3x týždenne lieta Ryanair (utorok, streda, nedeľa), z Viedne každý deň priamy let ponúka Austrian Airlines. Let je krátky, cca 1,5 hod., rátajte však s časovým posunom +1h.
Sofia má letisko umiestnené na okraji mesta a priamo do centra sa dostanete pohodlne metrom.. Platba za metro je možná priamo pri turnikete cez platobnú kartu. Jedna jazda stojí v prepočte cca 0,85 Eura. Metro ide až do centra, kde je možné prestúpiť na ďalšie linky a dostať sa tak prakticky do celého mesta. Sofia nemá jednotný lístok na celú hromadnú dopravu. Viacdňový lístok na metro neplatí na autobusy a električky. V nich je nutné si kúpiť lístok v hotovosti v autobuse, alebo v automatoch / v predajniach. UBER a ani BOLT v Sofii nefungujú, majú vlastné aplikácie, ktoré však nevypočítajú cestovné vopred. Dá sa platiť cez aplikáciu – kartu alebo v hotovosti.
Kde sa najesť:
Reštaurácie majú menu aj v anglickom jazyku, veľa krát sa stalo, že mali QR kód a menu bolo na webe. Personál väčšinou vedel po anglicky a bol veľmi milý.
Bulhari majú veľmi radi mäso v akejkoľvek podobe, preto je ťažšie nájsť bezmäsité jedlá. Ich obľúbeným jedlo sú rôzne klobásky a syry. Ako sme zistili pri našich cestách po juhovýchodnej Európe, ľudia s potravinovými alergiami a intoleranciami, to tu majú značne náročné. To sa mi potvrdilo aj v Sofii. A žiaľ, personál je síce ochotný, ale ani oni nevedia veľmi pomôcť. Alergény sú označené v menu.
Keďže mäso každý deň mať nemusím, hľadal som aj alternatívu. V centre som natrafil sa vegetariánsku reštauráciu SATSANGA, ktorá funguje v štýle „nalož si na čo máš chuť a koľko chceš a platíš podľa váhy“ (hamburgery a pár ďalších jedál sa platí od kusu). Väčší tanier jedla plus nápoj stál asi 13 Eur.
Najväčší výber rôznych reštaurácií je na bulvári Vitosha.

Čo sa oplatí v Sofii vidieť:
Ak máte radi múzea, aj Sofia má čo ponúknuť. V meste je viacero múzeí. Väčšinou sú moderné a aj prehliadky sú zaujímavé. Vstupné je skoro všade rovnaké ,6 leva = cca 3€. Odporúčam Regional History Museum Sofia, ktoré je vedľa mešity Banja Baši. Prehliadku zvládnete do hodinky. Sú tu zaujímavé exponáty z nedávnej histórie mesta Sofia. Múzeum sa nachádza v budove bývalých kúpeľov, keďže hneď vedľa múzea sa nachádzajú teplé liečivé pramene, kde si chodia domáci dodnes načapovať túto liečivú vodu. Menšou nevýhodou je jej teplota, ktorá je 46 stupňov, čiže treba chvíľu počkať, aby bola pitná. Sofia vznikla na križovatke obchodných ciest medzi Áziou a Európou na mieste práve týchto termálnych prameňov. Osídlenie v tejto časti sa spočiatku volalo Serdika (názov prvého pôvodného mesta), po ktorom sa volá aj stanica metra umiestnená v tejto lokalite a dnes sú v tomto okolí vidieť rozličné odkryté vykopávky, ktoré sú voľne dostupné.

V tejto časti Sofie okrem múzeí nájdete aj chrámy a kostoly 4 náboženstiev. Islam reprezentuje mešita Baňa Baši, ktorá je voľne otvorená.

Kúsok od nej je židovská Sofijská synagóga.

O ulicu vedľa je postavený najväčší katolícky kostol v Bulharsku Katedrála sv. Jozefa. V jeho tesnej blízkosti je pravoslávny kostol Najsvätejšej Trojice. Za návštevu určite stojí aj ruský pravoslávny Kostol svätého Mikuláša Divotvorcu a tehlový, pôvodne ranokresťanský, dnes pravoslávny Chrám sv. Sofie zo 6. storočia.

Povyše Regional History Museum sú vykopávky umiestnené v podchode pod cestou, prekryté obrovskými sklenými kupolami (pripomínalo mi to chvíľu pyramídu v Louvri). Tento podchod jednou časťou ústi pred prezidentským palácom.

Ďalej po ulici „Bulvár Tsar Osvoboditel“ sa nachádza Národná galéria (The Palace National Art Gallery) a Etnografické múzeum. Galéria je pomerne malá, obrazy ma tam veľmi neuchvátili, zaujímavejšia pre mňa bola prechádzka po historickej budove. Prehliadka mi trvala cca 20-30 min.
Pokračovaním po Bulvári Tsar Osvoboditel sa dostanete pred budovu parlamentu. Ulicou okolo parlamentu prídete k najväčšiemu pravoslávnemu kostolu v meste, Chrámu svätého Alexandra Nievskeho. Vstup do kostola je zadarmo.
Na námestí pred kostolom sú viaceré pamätníky, no zaujímavým je tu Kostol svätej Sofie. Počas vojnových rokov bol takmer zničený a rozmýšľalo sa aj nad jeho demoláciou, ale nakoniec bol obnovený. Prehliadka kostola je bezplatná a pod kostolom sú ukryté podzemné krypty, kde je možné vidieť históriu a vývoj (prestavbu) kostola. Vstupné je tu niečo viac ako 3 eurá.

Sofia je mesto s mnohými parkami, ktoré bývajú v lete pekne vysadené kvetmi. Takýmto parkom je napríklad Park Borisova Gradina, kde je aj malé rozárium.

Zaujímavým miestom – parkom s veľkou fontánou je aj Národný palác kultúry. K nemu je najlepšie prísť bulvárom Vitosha. Národný palác kultúry je ukážkou socialistickej architektúry a bohužiaľ o neho nebolo v poslednom čase veľmi dobré starané a je to už aj vidieť na jeho výzore a aj stave parku. Hlavnou časťou je dlhá a pekná fontána, ktorá začína práve pred touto budovou, kde na úrovni jedného podzemného podlažia sa nachádza umiestnená fontánová socha.

Mesto si stihnete pozrieť aj za deň aj s návštevou múzeí. Ja som začal o 10:30, skončil o 18tej (začalo pršať) a niektoré miesta som prešiel aj dva krát.